29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 105, оф. 4 Тел./Факс: +38 (0382) 702-742; Мобільний: +38 (096) 28-099-28

Передане одному з подружжя на підставі довіреності майно, за певних умов, є спільним майном та підлягає поділу

27.02.2019
ảnh 15

   Верховний Суд підтримав позицію Жовківського районного суду, як суду першої інстанції у справі про поділ майна подружжя, визнавши, що нотаріально посвідченою довіреністю, яка була видана власником автомобіля на ім’я відповідача, було приховано інший правочин, а саме договір купівлі-продажу спірного автомобіля.

   Таким чином, на думку судів першої та касаційної інстанцій, вказаний автомобіль було придбано за час перебування сторін у шлюбі, він є спільною сумісною власністю подружжя, а оскільки частки майна дружини та чоловіка рівні, позивачка має право на половину вартості автомобіля, який відповідач встиг без згоди позивачки продати своєму батькові.

   Згідно зі статтею 235 Цивільного кодексу України, удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

   Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

   Статтею 328 цього ж Кодексу передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів.

   Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

   Відповідно до ч. 1 ст. 334 Кодексу, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передавання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

   За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).

   Судами встановлено, що за нотаріально посвідченою односторонньою угодою, укладеною однією особою на користь іншої, був прихований інший правочин, який вони насправді вчинили, а саме: договір купівлі-продажу автомобіля, оскільки за цією угодою подружжя передало власнику автомобіля грошові кошти за придбаний автомобіль і це підтверджується, зокрема, розпискою власника автомобіля, а останній передав одному з подружжя автомобіль та генеральну довіреність з правом його відчуження.

   Верховний Суд прийшов до висновків, що сторони фактично вчинили дії з виконання умов договору купівлі-продажу автомобіля, що призводять до правових наслідків, які настають за договором купівлі-продажу.

   Дана правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 30 січня 2019 року по справі № 444/848/16-ц (провадження № 61-33882св18).