29000, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 105, оф. 4 Тел./Факс: +38 (0382) 702-742; Мобільний: +38 (096) 28-099-28

Всі нараховані та недоотримані особою пенсійні виплати можуть отримати спадкоємці

11.01.2019
Mallet-legal-book-e1434253761949

   Переважній більшості громадян відомо, що після смерті особи відкривається спадщина та з метою її прийняття необхідно протягом 6-місячного строку звернутись до нотаріальної контори для оформлення відповідної заяви. Це надасть спадкоємцям можливість у подальшому успадкувати майно, що увійшло до складу спадщини та відповідно набути право власності.

   Так, статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

   Відповідно до статті 1227 названого Кодексу суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

   Статтею 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується – по місяць смерті включно членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

   Члени сім’ї, зазначені в частині першій статті 52, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

   У разі відсутності членів сім’ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

   До прикладу, по фабулі в одній із справ, яка була предметом розгляду у суді, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 26 червня 2017 р., позивач успадкувала недоодержані її батьком за життя грошові кошти, нараховані місцевим управлінням Пенсійного фонду на виконання рішення суду та належали спадкодавцю на підставі повідомлення управління ПФ. Встановивши, що за життя, на підставі судового рішення, спадкодавцю було донараховано пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але вона не була ним отримана, а позивач є його спадкоємцем та у встановленому законом порядку прийняла спадщину, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку, що позивач набула право на отримання нарахованої, але не виплаченої пенсії, у зв’язку із чим позов про стягнення цієї суми з місцевого управління ПФУ підлягає задоволенню.

   Отже, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, увійшла до складу спадщини та позивач, прийнявши спадщину, має право на виплату відповідної суми. Причому, судом було надано критичну оцінку та визнано необґрунтованими доводи відповідача про неможливість виплати позивачу вище вказаних коштів у зв’язку із їх неперерахуванням з Державного бюджету України, оскільки право позивача на визначену Законом виплату недоотриманої її спадкодавцем пенсії, спадщину на яку вона оформила у встановленому законом порядку, підлягає реалізації і захисту незважаючи на те чи передбачені кошти на це у бюджеті.

   Детально зі змістом рішення суду по вище описаній ситуації можливо ознайомитись за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/78750468 (постанова Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 20.12.2018 по справі №743/1218/17).